Žraloci vezou z Mistrovství ČR v Plzni 18 medailí

Polohová štafeta mužů vybojovala titul na 4x50 polohový závod

Na Zimním mistrovství České republiky v plavání v Plzni se zaskvěla polohová štafeta mužů, která vybojovala mistrovský titul na 4x50 polohový závod v kategorii open. Honza Slíva rozjel štafetu v novém zlínském rekordu na 50 znak a předával jako druhý. Matěj Zábojník vytáhl štafetu na prsovém úseku na první místo. Na motýlkové padesátce navýšil náskok Žraloků Lukáš Macek a Zdeněk Vaněčka přesvědčivě finišoval na posledním kraulovém pro překvapivé zlato před favorizovanými štafetami Komety Brno a Slávie Plzeň. Ve stejné disciplíně žen skončilo kvarteto Adéla Honsová, Monika Langerová, Anna Andrlová a Petra Vybíhalová na výborném třetím místě. Sprinteři Zlínského plaveckého klubu uspěli v Plzni i v dalších štafetách. Muži v sestavě Zdeněk Vaněčka, Martin Klusal, Jan Slíva a Lukáš Macek, doplavali druzí na 4x50 volný způsob, o pouhopouhé 2 setiny vteřiny za brněnskou Kometou. Ve štafetě 4x50 polohový závod mix doplavala naše čtveřice Monika Langerová, Lukáš Macek, Anna Andrlová a Zdeněk Vaněčka o 9 setin druhá vteřiny za vítěznou štafetou domácí Slávie Plzeň. Dorostenecké štafety kluků na 4x50 volný způsob i 4x50 polohový závod a také mixové štafety ve stejných disciplínách získaly bronzové medaile. Dorostenci plavali ve složení Martin Klusal, Matěj Zábojník, Tomáš Kašpárek a Martin Ráček, mixové štafety ve složení Martin Klusal, Matěj Zábojník, Anna Andrlová a Adéla Honsová. Z deseti štafetových startů vytěžili Žraloci 9 zlínských rekordů a 8 medailí, když ještě štafeta žen i mixová štafeta na 4x50 volný způsob skončily těsně pod stupni vítězů čtvrté.

Mezi dospělými se na stupně vítězů v individuálních startech tradičně prosadili prsaři Lukáš Macek a Matěj Zábojník. Vybojovali 3 stříbrné medaile Lukáš na 50 i 100 prsa, Matěj na 200 prsa.

Dalších sedm individuálních medailí přidali dorostenci. Při loučení s kategorií staršího dorostu získal Matěj na 100 i 200 prsa mistrovský titul a na prsové padesátce vybojoval stříbro. Medailovou sbírku Žraloků rozšířily i dorostenky. Adéla Honsová si doplavala pro své první individuální medaile. Na 50 i 100 prsa v kategorii starších dorostenek dohmátla vždy na třetím místě. Mladší dorostenka Anička Andrlová brala bronz na 50 a 100 motýlek.

Kromě medailistů se ještě dalších pět plavců Zlínského plaveckého klubu probojovalo do finále v kategorii open. Jan Slíva zůstal na 50 znak i na 50 motýlek v nových zlínských rekordech o několik setinek vteřiny za medailemi na nepopulárním 4. místě. Matěj Zábojník vybojoval v kategorii open 4. místo na 100 prsa a 6. místo na 50 prsa. Sprinterské kvality potvrdil Zdeněk Vaněčka, který skončil šestý na 50 volný způsob a osmý na dvojnásobné trati. Monika Langerová obsadila na 50 i 100 znak šestá místa. Anička Andrlová byla mezi ženami sedmá na 50 motýlek a Adéla Honsová devátá na 50 prsa.

Trenérka Hana Macková byla s výsledky nadmíru spokojená: „Jsem na naše plavce hrdá. Dokázali se opět příkladně koncentrovat, předvedli výborné výkony a potvrdili, že patří k české plavecké špičce. Představili se a pracovali jako skvělý tým. Pochvalu zaslouží i další dorostenečtí finalisté. Starší dorostenec Martin Klusal byl šestý na 50 volný způsob a 50 znak, osmý na 100 kraul a devátý na 50 motýlek . Mladší dorostenci Martin Ráček a Matěj Golda sahali po medailích v prsových disciplínách. Martin byl na mistrovství naším největším smolařem, když mu na 50, 100 i 200 prsa scházely k medailím setinky vteřiny. Na 100 a 200 prsa doplaval ve finále na výborném 4. místě, na padesátce pátý. Matěj Golda skončil na 50 prsa pátý, na 100 prsa šestý a 200 prsa devátý.“